Babcia a sprawa polska - motyw babci w 10 polskich utworach muzycznych

Kadr z czeskiej komedii sci-fi Babičky dobíjejte přesně! (Elektroniczne babcie), 1983.
Fot. tv-archiv.sk

Polskie babcie obchodzą swoje święto 21 stycznia. Pomysł uhonorowania nestorek ich własnym dniem pojawił się na początku lat 60. ubiegłego wieku niemal równocześnie na łamach tygodnika Kobieta i Życie oraz Expressu Poznańskiego. Ogromną rolę w popularyzacji święta odegrał zwłaszcza dziennikarz tej drugiej gazety, zmarły w roku 1985, Kazimierz Flieger.

A oto jak kwestię babci postrzegają polscy artyści:

1. Gdy moja babcia w brydża gra - Danuta Rinn



Gdy moja babcia w brydża gra
To człowiek tylko kłopot ma
Bo kiedy babcia kontrę da
Zawsze wyjdzie gra

Utrzymany w rytmie twista song o wiekowej brydżystce wyszedł na pronitowskim singlu prawdopodobnie na początku lat 70. ubiegłego wieku (prawdopodobnie, bo na siedmiocalówce próżno szukać daty wydania). Muzykę do piosenki skomponowali Czesław Majewski i Henryk Debich, słowa zaś są dziełem tandemu autorskiego Cezary Juszyński - Jerzy Panasewicz (występującego pod pseudonimem Jan Gwóźdź). W nagraniu wzięła udział Orkiestra Taneczna Polskiego Radia pod batutą Edwarda Czernego. 


2. Babcia zawsze znajdzie czas - Jacek Skubikowski i Maciej Januszko


(Babciu, teraz będziesz koniem!)
(Ijaaa!)
(Teraz ptakiem!)
(U-u-a-a...)
(Teraz słoniem!)

Babcia naturalną sojuszniczką dziecka (znów pocieszy nas) i towarzyszką jego codziennych zabaw - przypomina Jacek Skubikowski (et consortes). Fragment niedorosłej twórczości zmarłego w roku 2003 artysty uwieczniony na płycie Układanka Teleranka (1992).


3. Nie chcę nigdy (Babcia) - O.N.A.


Siódmy raz sprawdzam drzwi i pachnący groszek.
Wnuczków pięć, w nodze rwie.
Kiedy będzie wojna?

Autorami piosenki otwierającej trzeci duży album Onej zatytułowany T.R.I.P są Agnieszka jeszcze ta drapieżna Chylińska oraz panowie Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk (obaj już po Kombi, a przed Kombii) i Zbigniew Kraszewski. W warstwie instrumentalnej kompozycja stanowi miks soczystego rockowego wygaru z orientalnie brzmiącą elektroniką. Tekstowo zaś utwór dotyka problemu strachu przed samotną starością (o czym najdobitniej świadczą słowa refrenu: Nie chcę nigdy sama być / Zostaw chociaż ból).


4. Anielo, mój Aniele - Tomasz Budzyński


W niedziele nie płynie czas
I nie starzeje się nikt
Lakierki będą w sam raz
W poranne zorze i mgły

Z babcią, u której spędzałem wakacje, robiliśmy głównie dwie rzeczy: graliśmy w karty i chodziliśmy do kościoła. Głównie to graliśmy w remika i w makao, rzadziej w tysiąca (...) Umarła wcześnie, nie dożywając późnej starości. Moja babcia jest aniołem w niebie – tak Tomasz Budzyński wspomina swoją babcię w autobiografii Soul Side Story wydanej nakładem In Rock w roku 2011. Piosenka będąca hołdem dla Pani Anieli ukazała się na pierwszym solowym albumie wokalisty Armii, akustyczno-elektronicznej płycie Taniec Szkieletów (2002).


5. Babcia w kuchni - Quato 


Gabba, gabba, gabber! Brutalny, speedcore'owy kawałek zainspirowany scenką rodzajową (której treść zawiera się w tytule). Z szóstej części cyklu Deva Station firmowanego przez sonicznego terrorystę Quato (tj. Michała Felkowskiego).

6. Ostatni odlot babuni - Zacier


Babcia juchą się zalała
Ząb wypluła, z ziemi wstała
Mówi: „jakeś między wrony,
Kracz jak one nawalony!”
Po czym sama centa wzięła
I w kalendarz wnet kopnęła, hej!

Trochę o babci, trochę o dziadku, ale najbardziej o nałogach, których ofiarami mogą paść również seniorzy. A zatem ku przestrodze. Bawi, uczy i tumani Zacier czyli Mirosław Jędras, na co dzień lekarz w Katedrze i Klinice Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Piosenka ukazała się na pierwszej oficjalnie wydanej kasecie projektu Pana doktora, zatytułowanej Konfabulacje (1994, reedycja na CD - 2005).


7. Babcia - Mateusz Krautwurst i Marcin Pendofsky Pendowski 


Nie wiem jak babcia to zniesie
Listonosz jej rentę przyniesie 
Oraz list że mieszkam w lesie 
Bo to cel

O różnicach pokoleniowych, a także o byciu romantykiem. Miniatura z debiutanckiej solowej płyty finalisty pierwszej edycji The Voice Of Poland (Gdzieś Pomiędzy, 2014).


8. Babcia mówi - Maja Koman


Nie wiem co mam robić kiedy chodzę po ulicach,
Gdy widzę chłopaków jakby w damskich spódnicach,
Opalone, wydepilowane, wygłodzone,
Co mam myśleć, czy to oni, czy to jednak one


Maja jako babcia dziwi się współczesnemu światu, kręci nosem na wydepilowanych chłopców w jakby damskich ciuszkach i wyzwolone panny, co nie pozwalają płacić za siebie w restauracjach. Ironicznie, a może całkiem na serio? Singiel promował debiutanckie wydawnictwo Mai, zatytułowane Pourquoi pas (2014).


9. Babcia - Syny 



Hip Hop dla zORIENTowanych. Bez taniego blichtru, napinki i osiedlowego coachingu. SYNY świetnie odnajdują się w babcinej tematyce. Prostym (acz nie prostackim) językiem opisują codzienność staruszki zamkniętej w bloku, jej troski (cała kasa na leki kumasz?), lęki (cicho ktoś idzie puka / się boję nie otwieram) oraz nadzieje (czekam na listonosza / czekam na wnuka). 

10. Babcia Might & Magic - Nekrotost


Debilcore'owa ballada o bohaterskiej babuni co sama pokonała odwieczne zło zaklęte w pyrze dawno temu pochodzi z EP-ki Złe zakończenie opublikowanej w kwietniu 2017 roku.


Komentarze